Ciekawostki o materacach: jakie mniej znane fakty warto wiedzieć o materacach

Obecnie coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie materaca do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Nic dziwnego – jest to warunek konieczny do zagwarantowania zdrowego, a także komfortowego wypoczynku. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że materace, choć są jednym z najważniejszych elementów naszego życia, kryją w sobie wiele ciekawostek. Oto 5 mniej znanych faktów na ich temat!

Ciekawostka 1 – prawidłowe rozpakowanie materaca

Materac do spania może przyjść na dwa sposoby – rozłożony lub zrolowany. Druga opcja wymaga odczekania 2-3 dni po zakupie, aby produkt mógł się ułożyć. Dlaczego jest to tak ważne? Jak się okazuje, w trakcie pakowania materac ulega dużemu naciskowi, co bezpośrednio wpływa na jego strukturę. Oznacza to, że po rozpakowaniu potrzebuje chwili, aby móc się ponownie rozprężyć. Po odczekaniu okresu wskazanego przez producenta możemy cieszyć się jego właściwościami oraz komfortowym wypoczynkiem.

Ciekawostka 2 – obracanie materaca

Wiele osób zastanawia się, po co obracać materac. Jak się okazuje, jest to kolejne mniej znane zalecenie, do którego każdy podchodzi indywidualnie. Dzięki obracaniu dwustronnego podłoża do spania o 180 stopni zarówno w pionie (góra – dół), jak i w poziomi (głowa – nogi), jesteśmy w stanie wydłużyć jego żywotność nawet o 30%! Taką czynność należy wykonywać co ok. 3-6 miesięcy. Nie inaczej jest z modelami jednostronnymi, jednak tu obowiązuje nas obracanie jedynie w poziomie (głowa – nogi).

Ciekawostka 3 – żywotność materaca

Zakup materaca to inwestycja na lata, jednak nie na całe życie. Jak każdy produkt, po pewnym czasie traci swoje pierwotne właściwości, przez co nie jest w stanie zagwarantować zdrowego i komediowego wypoczynku. Musimy tutaj pamiętać, że średni okres użytkowania materaca to ok. 7-8 lat. W tym czasie jest on narażony na pot, kurz czy inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju pleśni lub innych mikroorganizmów. Aby zatem cieszyć się zdrowym wypoczynkiem warto po upływie kilku lat zacząć rozglądać się za nowym produktem.

Ciekawostka 4 – wietrzenie materaca

Jeśli chodzi o wietrzenie materaca, to eksperci są zgodni – czynność ta jest zdecydowanie zalecana! W trakcie snu pozbywamy się martwego naskórka oraz pocimy się, a wszystko to zostaje nie tylko na pościeli, ale także osadza się w materacu. Dbając o wietrzenie, np. poprzez zdjęcie produktu z łóżka i oparcie go o ścianę na kilka godzin pozwala zachować na dłużej higieniczne warunki. Oprócz tego pamiętajmy o dobrym stelażu, który również odpowiada za poprawę wentylacji wypełnienia.

Ciekawostka 5 – materac dopasowany do pór roku

Idealne podłoże do spania sprawdza się zarówno w upalne lato, jak i chłodną zimę. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku są modele wyróżniający się unikalnym wypełnieniem oraz pokrowcem? To właśnie dzięki nim mamy gwarancję komfortu termicznego niezależnie od pory roku. Jest to niezwykle wygodne, gdyż nasze ciało nie będzie się wychładzać lub przegrzewać, przez co wyeliminowany zostaje czynnik zaburzający zdrowy sen.

Materac do spania – niby prosta konstrukcja, która gwarantuje nam zdrowy i spokojny sen, a tyle jeszcze o niej nie wiemy! Oczywiście istnieją mniej lub bardziej znane fakty, jednak nie ma co ukrywać, świadomość wymienionych wyżej ciekawostek może realnie wpłynąć na komfort naszego wypoczynku. W końcu wiemy, jak dodatkowo dbać o materac oraz czym wyróżniają się innowacyjne produkty!

Artykuł sponsorowany.