Informatycy a świat elektroniki

Świat elektroniki

W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie mediów, komputerów, czy smartfonów. Takie opcje zawdzięczamy przede wszystkim informatykom, którzy dzięki swojej szerokiej wiedzy z branży IT pracują nad coraz to nowszymi urządzeniami i aplikacjami na nie. Często jednak zadajemy sobie pytanie – kto to jest informatyk? Komu tak naprawdę zawdzięczamy dostęp do internetu i możliwość załatwiania wielu spraw online, tj. opłacanie rachunków bez wychodzenia z domu, surfowanie po sieci, czy kontakt z drugim człowiekiem przez telefon?

Kim jest informatyk?

Kto to jest informatyk? Informatyk to osoba posiadająca obszerną wiedzę informatyczną. Taka osoba może przeprowadzać badania informatyczne, wykonywać zawód informatyka lub być nauczycielem informatyki. Osoba ta powinna również znać budowę i zasady działania urządzeń komputerowych. Na dzień dzisiejszy istnieje kilkadziesiąt zawodów, które może wykonywać informatyk, gdyż branża ta jest bardzo rozległa. Oto niektóre z tych zawodów

  • programista
  • grafik komputerowy
  • tester aplikacji
  • projektant gier
  • inżynier systemów informatycznych
  • administrator sieci komputerowych
  • pracownik help desk

Średnie zarobki informatyka

Nie bez powodu informatyka to obecnie jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów przez przyszłych studentów, bowiem jest to opłacalny i przyszłościowy wybór. Popyt na informatyków cały czas rośnie, a więc pracy nie zabraknie! Wybór tego kierunku pada również ze względu na duże zarobki, gdyż informatyk średnio zarabia od 4000zł do nawet 6000zł brutto. Pensja oczywiście wzrasta wraz z doświadczeniem i umiejętnościami w zawodzie.

Zalety i wady pracy informatyka

Jak każdy zawód – informatyk ma swoje zalety, jak i wady. Do jednej z ważniejszych zalet na pewno możemy zaliczyć uniwersalność zawodu. Oznacza to, że jako informatyk nie musimy pracować na szczególnym stanowisku z tej branży, ale również w zawodach, w których obecna jest informatyzacja. Kolejnym plusem jest możliwość pracy zdalnej, czyli bez wychodzenia z domu. Jest to na pewno dobre dla osób lubiących oszczędność czasu, np. na dojazdy do pracy lub takich, które z różnych przyczyn nie mogą akurat stawić się w firmie. Do wad zaliczyć możemy zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, co prowadzić może do różnego rodzaju schorzeń, tj. problemów ze wzrokiem, wad postawy lub nadwagi wywołanej siedzącym trybem życia. Dlatego wykonując taki zawód, powinniśmy zadbać o naszą aktywność fizyczną.